رد کردن لینک ها

چگونگی ایجاد ftp و شرایط استفاده از آن

ایجاد ftp و استفاده از آن

برای آپلود و دانلود فایل هایی که در سایت (هاست) قرار دارند از دو روش می توان استفاده کرد:

1. استفاده از File Manager

2. پروتکل FTP

استفاده file manager از طریق ورود به کنترل پنل هاست امکان پذیر است، در این روش امکان دانلود و آپلود تمام فایل ها ، ایجاد فولدر ، آرشیو کردن فایل ها (Zip) ، از آرشیو خارج کردن فایل ها (UnZip)  کپی و جا به جایی فایل ها امکان پذیر است. این روش به دلیل استفاده از پروتکل http از سرعت بالایی برخوردار نیست و این مشکل بزرگ استفاده از file manager می باشد.

روش دوم معمولا (بیش از 90%) مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل محبوبیت استفاده  اف تی پی سرعت بالای و دسترسی آسان و سریعتر به فایل ها می باشد. پروتکل FTP سازو کار متفاوتی با http دارد و همان طور که از نام آن پیداست (File Transfer Protocol) این پروتکل مخصوص انتقال فایل می باشد.

نحوه ایجاد ftp در هاست

اگر هاستی که شما خریده اید قابلیت ایجاد ftp را داشته باشد  پس از ورود به پنل هاست به قسمت ftp بروید و از طریق قسمت Create FTP Account نام کاربری و رمز عبور را جهت اتصال به FTP انتخاب کنید. در کنترل پنل DotNetPanel موقع ایجاد وب سایت می توانید تیک Create FTP را بزنید تا همزمان با ایجاد وب سایت اکانت ftp هم ساخته شود. توجه کنید نام کاربری و پسورد اکانت ftp با اکانت هاست فرق دارد و این دو را به جای هم استفاده نکنید.

نحوه اتصال به FTP

برای اتصال به ftp ابتدا باید یک نرم افزار ftp در سیستم خود نصب کنید. نرم افزار های زیادی در این رابطه وجود دارد ولی بعضی از آنها دارای نقایص و قطعی هستند. نرم افزاری که ما به شما پیش نهاد می کنیم CUTE FTP می باشد که می توانید از لینک زیر یا سایت های دیگر آن را دانلود و نصب کنید:

دانلود نرم افزار CUTEFTP برای اتصال به ftp

پس از دانلود و نصب وقتی نرم افزار را باز می کنید در قسمت site manager سمت چپ نرم افزار راست کلیک می کنید و گزینه New ftp site را انتخاب می کنید. در این مرحله 4 قسمت را باید پر کنید.

Label: یک نام مستعار برای وب سایت مورد نظر. این نام اختیاری می باشد

Host Address: در این قسمت باید IP هاست مورد نظر نوشته شود. برای مثال IP هاست امریکا که ما ارائه میدهیم 204.93.156.140 می باشد. اگر آی پی هاست خود را نمی دانید یا باید از بخش پشتیبانی بپرسید و یا از سایتتان Ping بگیرید. طریقه پینگ گرفتن به این صورت است که از منوی استارت ویندوز خود CMD را تایپ کنید و اولین گزینه که یافت می شود را کلیک کنید. داخل پنجره سیاه رنگی که باز می شود به صورت زیر تایپ کنید و Enter بزنید:

ping: www.yoursite.com

پس از چند ثانیه یک آدرس 4 قسمتی که با نقطه از هم جدا شده اند نوشته می شود که این آدرس IP سرور سایت شماست.

Username , Password که در مرحله ایجاد ftp انتخاب کرده بودید. تمام مراحل کار همین است. حالا Connect را کلیک کنید تا به ftp متصل شوید. اگر Error گرفتید نشان می دهد یکی از موارد را به درستی وارد نکرده اید.

پس از Connect شدن در قسمت اصلی نرم افزار (سمت راست) فایل های هاست شما نمایش داده می شود که به راحتی با استفاده از Drag & Drop و یا Copy Paste فایل ها را دانلود و آپلود کنید. با این قسمت مثل سایر درایو های کامپیوتر خود برخورد کنید.

اگر در هنگام اتصال به ftp از شما آدرس Port خواسته شد باید این قسمت را از پشتیبانی هاست خود سوال کنید و داخل آن قسمت تایپ کنید. معمولا پورت 21 برای ftp استفاده می شود. پس حتما 21 را قبل از تحقیقات خود امتحان کنید.