رد کردن لینک ها

آیا لینوکس هنگ می کند ؟

آیا لینوکس هنگ می کند ؟

یکی از مسائلی که کاربران لینوکس دائما از آن به عنوان ویژگی لینوکس یاد می کنند این است که Linux مانند ویندوز هنگ نمیکند و فریز نمیشود. ولی زمانی که شما در حال استفاده از لینوکس می باشید به طور مثال با نرم فزاری که در حال کار کردن هستید ناگهان متوقف می شود  یا علاوه بر آن ، Launcher یا همان نوار ابزار Desktop هم کار نمیکند و تنها Mouse کار میکند و یا فقط keyboard کار میکند یا در مواقعی که البته برای من تا کنون پیش نیامده به طور کل  سیستم هنگ می کند!

در بیشتر موارد به جز مورد آخر می توان سیستم را به شکل فعال و بدون مشکل در آورد زیرا علیرغم  ویندوز در لینوکس خود سیستم عامل هنگ نمی کند  یعنی برای یک یا چند نرم افزار هنگ می کند و سیستم عامل دستورات را که ما به آن می دهیم را اعمال می کند.

مقاله مرتبط : تفاوت هاست لینوکس و ویندوز

چرا لینوکس هنگ نمیکند؟

در این قسمت قصد دارم به شرح رفع مشکل هر کدام از حالات ubuntu بپردازم.

از کار افتادن پنجره برنامه‌ای که با آن در حال انجام کار هستید
زمانی که این اتفاق بیفتد در ابتدا از علامت X روی پنجره استفاده نمایید که در بهترین حالت خود Ubuntu یک پیام با محتوای Force Quit به نمایش در می آید  و با کلیک بر روی آن برنامه بسته خواهد شد. در صورتیکه با این کار به نتیجه نرسیدید  باید از دستورات ترمینال کمک بگیریم. در این حالت با استفاده از Ctrl+Alt+T ترمینال را میگشاییم و با استفاده از دستور top شماره proccess id برنامه مورد نظر را می یابیم و با دستور :

1
kill [process id]
با این کار برنامه بسته خواهد شد ولی اگر باز هم موفقیت نشدید از دستور زیر استفاده نمایید :

1
kill -HUP [process id]
و باز هم اگر بسته نشد از این دستور استفاده نمایید :

1
kill -9 [process id]
از کار افتادن desktop و کار کردن کیبورد
وقتی که چنین حالتی به وجود بیاید یک یا چند برنامه با استفاده از cpu و ram بالا علت از کار افتادن رابط کاربری شده‌اند که با فشردن کلید Ctrl+Alt+F1 (و Login در صوت لزوم) میتونیم با دستور top همه proccess ها را مشاهده کنیم و proccess هایی که استفاده زیادی از منابع دارند را با همان دستورات kill حذف کنیم. اما چنانچه باز هم به نتیجه نزسیدید با دستور زیر به صفحه Login بازگردید :

1
sudo service lightdm restart
از کار افتادن همه چیز مانند Keyboard
در این حالت کلید های زیر را پشت سر هم بفشارید :

1
Alt + SysReq(PrintScr) + REISUB
توجه : احتیاجی نیست REISUB را با حروف بزرگ وارد نمایید و به هیچ وجه شما چیزی بر روی صفحه مشاهده نمی کنید. در بعضی کیبورد ها هم SysReq را روی کلید Print Screen تایپ نمی کند.

در صورتی که با انجام تمام این کارها به نتیجه نرسیدید باید با دکمه power یا reset کامپیوتر را سخت افزاری مجددا راه اندازی نمایید.