رد کردن لینک ها

آموزش بک آپ گیری از سایت وردپرسی

آموزش بک آپ گیری از سایت وردپرسی

امروزه استفاده از سایت های وردپرس پیشرفت چشمگیری را داشته است با توجه به کاربرد سایت های وردپرسی امکان دارد که گاهی به دلایل متعددی کلیه اطلاعات یک وبلاگ نیز پاک گردد که راه حل این امر این بود که قادر به تهیه نسخه پشتیبان از سایت وردپرسی باشیم.

چرا که تمام وقت خود را و نیز هزینه زیادی را در خصوص طراحی سایت و مطلب گذاری نیز صرف مینمایید که در یک لحظه می بینید کلیه زحمات شما به هدر رفته و نیز همه چیز نابود شده است.

علت این مشکل امکان دارد که از سرور باشد و یا به علل متعدد دیگری امکان دارد که این مسایل اتفاق بیفتد. در این صورت بایستی امکانی وجود داشته باشد که ما بتوانیم از سایت ورد پرسی نیز نسخه پشتیبان بگیریم.

به این معنا که بکاپ گرفتن از سایت را روزانه بایستی در اولویت قرار دهیم . حال در این مقاله قصد داریم که برای شما افزونه UpdraftPlus را معرفی نماییم.

نصب افزونه‌ی UpdraftPlus برای بکاپ گیری بسیارساده میباشد. به صفحه‌ی پلاگین‌های وردپرستان رفته، سپس UpdraftPlus را جستجو کرده و نصب نمایید.

پس از نصب نمودن این افزونه، این امکان برای شما وجود دارد که با کلیک نمودن روی UpdraftPlus Backups به تنظیمات این پلاگین دسترسی داشته باشید.

بک آپ گیری از سایت وردپرسی
بک آپ گیری از سایت وردپرسی

سوالی که در اینجا مطرح است این میباشد که  افزونه‌ی UpdraftPlus چه قابلیت‌هایی را دارد که انرا برتر از سایر افزونه ها نموده است؟

  • بکاپ اتوماتیک از سایت وردپرسی  در بازه‌های زمانی معین و معلوم و نیز پی در پی –  که از ماهی یک‌بار تا 4 ساعت یک‌بار میباشد!
  • ذخیره و نگهداری پوشه های بکاپ روی همان سرور، دراپ‌باکس، گوگل درایو، Amazon S3، یا روی سروری دیگر البته با استفاده از FTP
  • Overwrite کردن روی پوشه های بکاپ قبلی بمنظور مانع شدن از به هدر رفتن فضای سرور
  • فرستادن ایمیل اطلاع‌رسانی پس  از هر بکاپ
  • ثبت نمودن کلیه وقایع بکاپ در یک فولدر به نام  log
بک آپ گیری از سایت وردپرسی
بک آپ گیری از سایت وردپرسی

تا این قسمت از مقاله یاد گرفتیم که بکاپ از یک سایت بگیریم، حال بیایید تا بدانیم که چگونه با کمک از این بکاپ ها سایت از دست رفته خودمان را نیز به قبل برگردانیم!
بمنظورآزمایش کردن چگونگی بازگردانی پس از بکاپ گیری یک سایت وردپرس،بایستی  یک وردپرس خام بر روی لوکال‌هاست و یا یک وب سرور نصب نمایییم. پلاگین UpdraftPlus بکاپ سایت را در 5 فایل اصلی ذخیره مینماید:
•    backup_[date]-[time]_[Website_Name]_[hex-tag]-plugins.zip
•    backup_[date]-[time]_[Website_Name]_[hex-tag]-themes.zip
•    backup_[date]-[time]_[Website_Name]_[hex-tag]-uploads.zip
•    backup_[date]-[time]_[Website_Name]_[hex-tag]-others.zip
•    backup_[date]-[time]_[Website_Name]_[hex-tag]-db.gz

پوشه others در حقیقت متضمن پوشه و  فولدرهایی میباشد که در هیچ‌یک از فولدرهای اصلی سایت وردپرس با اسم های  plugin، themes یا uploads موجود نبوده است. این پوشه حائز اهمیت نمیباشد، چراکه بدون آن هم امکان بکاپ و برگرداندن سایت وردپرسی موجود میباشد.

از راه FTP به هاست وردپرس جدیدتان متصل شوید ، سپس بایستی 3 فولدر را درقسمت  بالامشاهده میکنید. این فایلها تحت عنوانهایی از قبیل  wp-admin، wp-content و wp-includes میباشند.  محتویات  پوشه های بکاپ plugins، themes و uploads را باییستی  در فولدر wp-content آپلود نمایید. در نهایت  بایستی منتظر باشید که   کلیه  فایل‌ها آپلود گردند.

تا این قسمت پوشه را احیا کردیم. حالا نوبت  به دیتابیس میرسد. اکثر هاستینگ ها دارای صفحات مدیریتی از قبیل cPanel یا Plesk میباشند که در آن‌ها قادر خواهید بود  تنظیمات ایمیل، دسترسی به FTP و … را اجرا نمایید. در این قسمت از صفحه کنترل پنل زیر بخش database، روی phpMyAdmin کلیک نمایید  که  به صفحه مدیریت دیتابیس‌هایتان یا همان پایگاه داده ها  متصل شوید .

در phpMyAdmin همان دیتابیس وردپرسی را که  تازه هنگام نصب وردپرس ساخته بودید جستجو نماییدو روی آن کلیک نمایید. پس از اینکه باز شد، روی دکمه‌ی import کلیک نمایید. در این صورت بایستی  صفحه‌ای مشابه به صفحه  ذیل را میبینید:

سپس بر روی دکمه‌ی “Choose file” کلیک نمایید و فایل db.gz که بکاپ گرفته بودید را انتخاب نمایید. بقیه تنظیمات را بدون هیچ گونه تغییری رها نموده و بر روی دکمه‌ی “Go” کلیک نمایید. پس از آپلود شدن فایل دیتابیس، طبیعتا بایستی سایت وردپرسی بازگردانی شده باشد.