رد کردن لینک ها

چگونگی رفع خطای windows script host

رفع خطای windows script host

آموزش رفع مشکل اسکریپت های خراب در ویندوز

اکثر زبان های برنامه نویسی ویندوز احتمال دارد گاهی اوقات دچار مشکل شوند و به وسیله اسکریپت های خراب مورد حمله واقع شوند. در ویندوز چندین زبان اسکریپت موجود می باشد که از بین آن ها میتوان به Visual Basic Scripting Edition یا VBScript که اکستنشن ان vbe یا vbs است و یا JavaScript با اکستنشن .js و یا AutoIT فایلهای اجرائی و یا برای کمپایل Python در صورت نصب بسته ان و با اکستنشن py اشاره کرد.

در این مقاله به دو نوع اول اسکریپت VBS و Javascript در ویندوز (Javascript در ویندوز و نه در مرورگر) خواهیم پرداخت.

رفع خطای windows script host

خطای windows script host

از سال 2015 جاوا اسکریپت بیشتر از پیش در کمپین ایمیلهای آسیب رسان به کار برده می شود. VBScript در تخریب نمودن دیسکهای قابل حمل به کار گرفته می شود ولی به طور کمیاب تر در کمپین ایمیلهای آسیب رسان نیز به کار می رود.در دسامبر 2015 کمپین ایمیلهای آسیب رسان نصب TeslaScript به طور خیلی گسترده از جاوا اسکریپت استفاده کرد و بعد از ان باج افزار Locky در ایمیلها از جاوا اسکریپت به کار برد.

از ان موقع تا کنون نظاره گر وسعت این نوع استفاده از اسکریپتهای آسیب رسان به شکل فایل پیوست در ایمیلها می باشیم. ویروسهای فلش مموری یا ویروسهای شورت کات یو اس بی نیز از اسکریپتهای VBS به کار می گیرند.با غیر اکتیو نمودن اسکریپتها در ویندوز می شود سیستم را در برابر این نوع ویروسها محافظت نمود.

برای در امان نگاه داشتن سیستم از این نوع اسکریپتهای آسیب رسان و نیز مکروها در افیس می شود از Marmiton استفاده نمود. Marmiton VBS, VBE, JavaScript و غیره و به ویژه مکروهای اسیب رسان در افیس را مسدود می کند.

روش دیگر برای رفع خطای windows script host: چنانچه نمی خواهید از Marmiton به کار گیرید, غیر اکتیو نمودن Windows Script Host با DisableWSH.reg صورت می گیرد.

آن را دانلود نمایید و بر روی صفحه کامپیوترتان ذخیره نمایید و بعد اکسترکت نموده و در درون پوشه اکسترکت شده دو کلیک روی فایل DisableWSH.reg نمایید.

بعد برای تست اینکه ایا کلید لازم DisableWSH.reg به رجیستری اضافه شده در همان حین دکمه های Windows + R صفحه کلید را بفشارید و در خط فرمان عبارت wscript.exe را تایپ نمایید و اوکی کنید.

بایستی پیغامی مبنی بر اینکه دسترسی به Windows Script Host روی دستگاه غیر اکتیو شده و برای جزئیات با ادمینیستراتور ارتباط برقرار کنید را مشاهده کنید.

می شود به شکل دستی نیز این عملیات را انجام دهید یعنی برای کاربری به طور خاص در سشن او در رجیستری به این مسیر زیر بروید:

  • HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindows Script HostSettings

یک DWORD تازه بسازید و آن را فعال نمایید. بعد از آن دو بار بر روی آن کلیک کنید و عدد 0 را تایپ نمایید. برای اینکه دوباره آن را فعال نمایید به جای عدد 0 عدد 1 را تایپ کنید.

حفظ سیستم از برخی اسکریپتهای مخرب

راه حل بعدی تغییر اسوسیشن فایلها می باشد. برای انجام اینکار به مسیر Control Panel > Control Panel Home > Default Programs > Set Associations بروید و به طور مثال برای اکستنشن js و jse برنامه نوت پد را برگزینید. به این ترتیب در صورتی که به طور اتفاقی روی فایلی با اکستنشن js کلیک شود در نوت پد باز می شود.